Tampony czy podpaski, a może jedne i drugie?


Kobiety w każdym wieku, a zwłaszcza te, które zaczęły miesiączkować stają przed dylematem: Wybrać tampony czy podpaski?
Menstruacja z biologicznego punktu widzenia ma za zadanie złuszczyć ścianę macicy, która narasta podczas cyklu miesięcznego. Wraz z krwią z pochwy wydostają się drobne fragmenty nabłonka macicy. Menstruacja jest powszechna, pojawienie się pierwszej miesiączki jest uznawane za osiągnięcie początku okresu dojrzałości. Towarzyszy ona kobietom przez większość życia, aż do menopauzy, czyli trwałych zmian w organizmie, po których kobieta przestaje miesiączkować, a także traci możliwość prokreacji.
Jeśli miesiączkowanie, które jednorazowo może trwać nawet do ośmiu dni, wypełnia tak duży okres w życiu kobiet, warto byłoby szczegółowo rozważyć pytanie: Lepiej wybrać tampony czy podpaski?
Podpaska jest cienkim paskiem najczęściej bawełny oraz innych substancji chłonnych. Umieszcza się ją na zewnątrz ciała u wylotu pochwy, a drugą stronę przykleja do bielizny, co zapobiega przemieszczaniu. Rozwiązanie jest niezwykle proste i jedną z jego największych zalet jest to, że podpaska znajduje się na zewnątrz ciała. Takie umiejscowienie sprawia, że wydzielina miesiączkowa wchłaniana jest dopiero po wypłynięciu z pochwy. Stosowanie podpasek pozwala na obserwację ilości oraz charakteru wydzieliny co pozwala wcześniej zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Jest też kilka sytuacji, gdy jesteśmy skazane wyłącznie na używanie podpasek, czyli: założona wkładka wewnątrzmaciczna (tampon mógłby wysunąć wkładkę podczas wyjmowania); infekcja pochwy – na czas leczenia używamy wyłącznie podpasek; w przypadku obfitych miesiączek również wybieramy podpaski. Stosowanie tamponów w tym wypadku może prowadzić do nadmiernego wstrzymywania, a nawet cofania wydzieliny menstruacyjnej co w efekcie może być przyczyną choroby jajników zwanej endometriozą.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu jak działają tampony. Zbudowane są one najczęściej z bawełny sprasowanej, w charakterystyczny cylindryczny kształt, który ma za zadanie ułatwić aplikację. Tampon wyposażony jest także w sznureczek, który umożliwia usunięcie go z pochwy. Przyjmuje się, że pierwsze tampony stosowano już w starożytnym Egipcie jednak stały się one powszechnie stosowane w XX wieku. Upowszechnienie tamponów sprawiło, że menstruacja przestała być dla kobiet tak uciążliwa. Użytkowniczki tamponów mogą bez obaw jeździć na rowerze, pływać i spać znacznie spokojniej mając pewność, że nie zabrudzą pościeli. Wydzielina menstruacyjna pochłaniana jest jeszcze wewnątrz ciała, dzięki temu nie musimy się martwić o nieprzyjemny zapach. Czy wszystkie kobiety mogą stosować tampony? Z reguły tak, jeśli nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne. Dodatkowo niektórzy ginekolodzy nie zalecają stosowania tamponów podczas pierwszego krwawienia lub poniżej dwunastego roku życia. Poruszając temat tamponów należy powiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Tampony należy wymieniać co około cztery godziny w ciągu dnia, praktykuje się aplikowanie ich na całą noc(do nawet ośmiu godzin) jednak po przebudzeniu tampon należy wymienić. Zdarzają się również przypadki, w których nie ma możliwości wyjęcia tamponu, bądź istnieje ryzyko, że jego część pozostała w pochwie. W takim wypadku należy w trybie pilnym wybrać się do lekarza, który pomoże w usunięciu intruza. Stosowanie tamponów powinny także rozważyć dziewice, ponieważ nie wszystkie błony dziewicze umożliwiają aplikację tamponu. Jeśli przy próbie aplikacji odczuwa się ból lepiej zrezygnować ze stosowania tamponów. Podsumowując, trudno jednoznacznie powiedzieć co jest lepszym sposobem na okres, bo zarówno stosowanie podpasek, jak i tamponów posiada swoje plusy i minusy. Każda kobieta powinna rozważyć za i przeciw przy wyborze którejś z metod.